Geplaatst op:

Incoterm FCA - Free Carrier

Deze maand nemen we opnieuw een greep uit de Incoterms; FCA - Free carrier. Oftewel vrachtvrij tot de eerste vervoerder, maar wat houdt deze internationale leveringsvoorwaarde precies in?

Bij FCA levert de verkoper de goederen - uitgeklaard - en draagt ze over aan de door de koper genoemde vervoerder op de overeengekomen plaats. Voor de verkoper is het moment tot het uiteindelijke transport dus het belangrijkst. Tot dit punt is de verkoper verantwoordelijk voor de douanepapieren bij uitvoer en de kosten hiervoor, daarna worden de risico's overgedragen van verkoper naar koper. De verkoper en koper dienen echter nog wel goed overeen te komen over wie de kosten draagt van het voortransport. Zoals de onderstaande afbeelding aanduidt met de schuine lijn, kan het voortransport bij de Incoterm FCA zowel door de verkoper als de koper betaald worden.

Naast dat deze Incoterm gebruikt kan worden voor zowel import als export, is de Incoterm van toepassing voor alle vormen van vervoer. Ook is er zelfs vrijheid in het gebruik van meer dan één modaliteit gedurende het transport.

De Incoterm FCA wordt als een goed alternatief voor de incoterm EXW gezien. In de bijgewerkte Incoterms voor 2020 wordt FCA naar waarschijnlijkheid vervangen door EXW, omdat de twee zo dicht op elkaar aansluiten.

Ons team heeft de praktische kennis in huis. Zo adviseren wij graag welke Incoterms je het beste kunt toepassen. Wilt u alle Incoterms in één overzicht samen met de containerafmetingen en de meest voorkomende afkortingen in een handig overzicht? Vraag dan de Jordex Shipping Facts aan!

Laatste nieuws

dinsdag 14 april 2026

Nederlandse schepen in afwachting in Hormuz

Onzekerheid blijft rond Nederlandse schepen in de Straat van Hormuz. Bijna honderd schepen wachten op duidelijkheid.

vrijdag 17 april 2026

Liveblog: situatie in het Midden-Oosten

Door de oplopende situatie in het Midden-Oosten kunnen zendingen anders verlopen. We houden de ontwikkelingen continu in de gaten.

maandag 13 april 2026

Uitbreiding team Jordex: Anass en Samirah

Nieuwe gezichten, nieuwe energie! Bij Jordex blijven we bouwen aan ons team en daar horen natuurlijk ook nieuwe collega’s bij. We stellen ze graag aan je voor

donderdag 09 april 2026

Hoge vraag zorgt voor druk op luchtvrachtcapaciteit

De wereldwijde luchtvrachtmarkt staat momenteel onder druk. De aanhoudend hoge vraag zorgt ervoor dat capaciteit snel wordt ingevuld en tarieven stijgen.

dinsdag 07 april 2026

Wegvervoerders slaan handen ineen tegen wachttijden ECT

Oplopende wachttijden zorgen voor onrust in het containervervoer. Vervoerders uit Rotterdam vragen om snellere doorstroming, gesprekken met ECT volgen opnieuw

vrijdag 10 april 2026

Voorzichtig herstel in de Straat van Hormuz

Na het staakt-het-vuren tussen de VS en Iran is de Straat van Hormuz tijdelijk weer open voor scheepvaart.

dinsdag 17 maart 2026

CER-TEX: wat betekent dit voor jouw import en logistiek?

Op 2 maart heeft de EU een grote stap gezet in het digitaliseren van grensprocessen. Met CER-TEX wordt het invoerproces een stuk sneller en efficiënter.

dinsdag 17 maart 2026

Jordex x Delft Solar Team

Jordex is een partnership aangegaan met het Delft Solar Team en daar zijn we best trots op. Wij gaan het team ondersteunen als dé logistieke partner.

Wij gebruiken cookies. Learn more