Geplaatst op:

Oud Rotterdamse haventaal - part III

Havenarbeiders hadden een eigen taal en vaak bijnamen die terugsloegen op de eigenaardigheden van het werk dat zij deden. Bekijk hier drie Rotterdammertjes!

Kanarievogels

Arbeiders die katoenzaad sjouwden voor de Holland-America Cotton Oil Company werden kanarievogels genoemd. Dit kwam door de geelgroene gloed die zij over zich hadden van de kleurstof, afkomstig van het zaad. Lekko Deze term is de variant op het Engelse 'Let go'. Het is ontstaan in de Rotterdamse haven en werd gebruikt bij het loslaten van het anker of de scheepstrossen. Kat in 't bakkie Een gemakkelijk karweitje werd, en wordt nog steeds, in de Rotterdamse haven ook wel kat in 't bakkie genoemd. Kat is afgeleid van het Maleise gadji ('vet'), wat vroeger loon betekende. Gadji is afgeleid van gage (loon). Kat in 't bakkie betekent dus zoiets als geld in het laatje.

Benieuwd naar meer haventaal? Lees dan Oud Rotterdamse haventaal – deel I en Oud Rotterdamse haventaal - deel II.

Laatste nieuws

maandag 05 oktober 2026

EUDR komt eraan: ben jij voorbereid?

De Europese Ontbossingsverordening (EUDR) komt eraan. De invoering is uitgesteld, maar de nieuwe verplichtingen voor bedrijven blijven staan.

maandag 05 oktober 2026

Golden Week: Vijf leuke weetjes

Terwijl wij de herfst ingaan, trekken miljoenen Chinezen eropuit. Deze nationale vakantieweek is ingevoerd om binnenlands toerisme en consumptie te stimuleren

maandag 05 oktober 2026

Uitbreiding team Jordex: Joey, Robin, Marcel, Ivo & Nathalie

We blijven in beweging. De afgelopen maand zijn er vijf nieuwe collega's gestart. Van projects en douane tot data en customer service.

maandag 05 oktober 2026

Van oceaanvaart tot het Oceanium van Diergaarde Blijdorp

Wist je dat het zeewater in het Oceanium van Diergaarde Blijdorp afkomstig is uit de Atlantische Oceaan? Maersk neem schoon water mee aan boord.

dinsdag 29 september 2026

Laagwatertoeslag ingevoerd

Het waterpeil van de Rijn heeft een historisch dieptepunt bereikt. Door de uitzonderlijk lage waterstanden kunnen binnenvaartschepen minder lading meenemen.

donderdag 17 september 2026

Minder schepen door het Panamakanaal

Het Panamakanaal is een belangrijke schakel tussen de Atlantische en de Grote Oceaan. Zo’n 5% van de wereldwijde zeehandel passeert via deze vaarroute.

donderdag 17 september 2026

Jordex Projects en Chartering bestaat 6 jaar

Zes jaar geleden begon Jordex Projects & Chartering, oftewel JPC. Sindsdien zijn er heel wat bijzondere ladingen, routes en projecten voorbijgekomen.

woensdag 16 september 2026

Wachturen: meer dan alleen de lostijd

Wachturen bij wegtransport ontstaan door wachttijd bij laden of lossen en kunnen extra kosten veroorzaken.

Wij gebruiken cookies. Learn more