Geplaatst op:

Veel gestelde vragen zakendoen Iran: sancties

Iran heeft zijn nucleaire programma ingeperkt. Dat betekent dat de economische sancties die de VN en de EU het land hebben opgelegd deels verdwijnen. Maar om welke sancties gaat het precies?

  1. Welke sancties zijn opgeheven? De sancties van de Verenigde Naties en de Europese Unie naar Iran toe zijn per 15 januari 2016 opgeschort. De opgeschorte sancties zijn in de financiële en verzekeringssector, olie- en gassector, scheepvaart- en transportsector, goud en edelmetaal. Daarnaast is een deel van personen en bedrijven van de sanctielijst geschrapt en mag de handel in dual-use goederen weer worden hervat.

  2. Waar staan nog steeds sancties op? De handel in goederen die een bijdrage leveren aan de ontwikkeling en verspreiding van nucleaire goederen zijn nog steeds gesanctioneerd. Daarnaast blijft een wapenembargo gelden. De Amerikaanse sancties met betrekking tot het betalingsverkeer, Amerikaanse goederen en personen en de EU–mensenrechten en terrorismesancties blijven ook van kracht.

Het is belangrijk te weten dat de EU-mensenrechtensancties ook voor handel van invloed kunnen zijn. Dit omdat diverse personen en organisaties op deze lijst staan, zoals de Revolutionaire Garde, die wijd verspreid zit in diverse sectoren en een belangrijk aandeel heeft in de Iraanse economie. Zaken doen met personen en organisaties die op de sanctielijsten staan, is niet toegestaan

  1. Wat is het snapback mechanisme? Het snapback mechanisme is een proces wat ingevoerd wordt zodra Iran zich niet aan de afspraken met betrekking tot het nucleair akkoord houdt. Dit houdt in dat wanneer Iran zich niet aan de afspraken houdt de sancties weer met onmiddellijke ingang van kracht zijn. Wel met 30 dagen tijd om hier wat aan de toen. Dit brengt de nodige risico’s met zich mee voor investeerders in Iran. Dit mechanisme geldt tot 10 jaar na het nucleair akkoord indien de afspraken niet geschonden worden.

Laatste nieuws

woensdag 26 augustus 2026

Europa wil aanpak voor laagwater

Laagwater is geen tijdelijk probleem meer. De ESC roept de Europese Commissie daarom op om met een Europees laagwaterplan te komen

woensdag 26 augustus 2026

Jordex Air Cargo opnieuw in de Top 50 van NL luchtvracht

Net als vorig jaar staan we met plek 41 stevig gevestigd in de top 50 van de grootste luchtvrachexpediteurs van Nederland.

woensdag 26 augustus 2026

Uitbereiding team Jordex: welkom nieuwe collega's

Nieuwe collega's betekenen nieuwe kennis, ervaring en energie. De afgelopen periode zijn verschillende nieuwe collega's gestart bij Jordex.

woensdag 26 augustus 2026

Congestie Rotterdam verwacht in oktober

De druk op de Rotterdamse haven loopt richting het najaar verder op. Voor oktober wordt rekening gehouden met een nieuwe congestiegolf.

woensdag 05 augustus 2026

Havenstaking Rotterdam 4 september

FNV Havens heeft een havenstaking aangekondigd op vrijdag 4 september.

donderdag 16 juli 2026

Lage waterstanden: wat verandert er voor jouw zending?

Door lage waterstanden op de Nederlandse rivieren verandert de binnenvaart. Lees wat dit betekent voor capaciteit, planning en transportkosten.

maandag 13 juli 2026

Top-10 meest efficiënte havens ter wereld

De tien efficiëntste havens van dit jaar laten zien dat operationele discipline, digitalisering en strakke planning het verschil maken.

woensdag 15 juli 2026

Komkommertijd? Niet in de logistiek.

De zomer is begonnen. Koffers gaan richting de zon, maar ondertussen blijven de komkommers gewoon onderweg. En dat zijn er nogal wat.

Wij gebruiken cookies. Learn more