Geplaatst op:

Verschil land van herkomst en oorsprong

Invoertarieven zijn vastgesteld afhankelijk van het soort goed en het land of groep landen waaruit de goederen afkomstig zijn. Maar wat is nou eigenlijk het verschil tussen herkomst en oorsprong?

De tarieven voor invoerheffing zijn in iedere EU-lidstaat hetzelfde. Voor bepaalde landen buiten de EU geldt een lager tarief, dit zijn de zogeheten preferentiële tarieven. Bij deze tarieven wordt er onderscheid gemaakt tussen herkomst en oorsprong.

Herkomst Dit is de positie die het goed inneemt ten opzichte van het douanerecht, ook wel de status van het goed genoemd waarmee bedoeld wordt of ze in het vrije verkeer zijn. Neem als voorbeeld een Nederlands bedrijf dat goederen uit Hong Kong importeert. Het Nederlandse bedrijf brengt de goederen in het vrije verkeer dmv inklaring en verkoopt ze aan een Turks bedrijf. Voor het Turkse bedrijf is de herkomst van de goederen Nederland omdat daar de douanerechten betaald zijn.

Oorsprong De oorsprong geeft aan waar een goed is geproduceerd. Goederen zijn van niet-preferentiĂ«le oorsprong als ze in een land of gebied ‘geheel en al zijn verkregen’ of in het land van vervaardiging een ‘laatste ingrijpende bewerking’ heeft plaatsgevonden.

dinsdag 14 april 2026

Nederlandse schepen in afwachting in Hormuz

Onzekerheid blijft rond Nederlandse schepen in de Straat van Hormuz. Bijna honderd schepen wachten op duidelijkheid.

donderdag 23 april 2026

Liveblog: situatie in het Midden-Oosten

Door de oplopende situatie in het Midden-Oosten kunnen zendingen anders verlopen. We houden de ontwikkelingen continu in de gaten.

maandag 13 april 2026

Uitbreiding team Jordex: Anass en Samirah

Nieuwe gezichten, nieuwe energie! Bij Jordex blijven we bouwen aan ons team en daar horen natuurlijk ook nieuwe collega’s bij. We stellen ze graag aan je voor

donderdag 09 april 2026

Hoge vraag zorgt voor druk op luchtvrachtcapaciteit

De wereldwijde luchtvrachtmarkt staat momenteel onder druk. De aanhoudend hoge vraag zorgt ervoor dat capaciteit snel wordt ingevuld en tarieven stijgen.

dinsdag 07 april 2026

Wegvervoerders slaan handen ineen tegen wachttijden ECT

Oplopende wachttijden zorgen voor onrust in het containervervoer. Vervoerders uit Rotterdam vragen om snellere doorstroming, gesprekken met ECT volgen opnieuw

vrijdag 10 april 2026

Voorzichtig herstel in de Straat van Hormuz

Na het staakt-het-vuren tussen de VS en Iran is de Straat van Hormuz tijdelijk weer open voor scheepvaart.

dinsdag 17 maart 2026

CER-TEX: wat betekent dit voor jouw import en logistiek?

Op 2 maart heeft de EU een grote stap gezet in het digitaliseren van grensprocessen. Met CER-TEX wordt het invoerproces een stuk sneller en efficiënter.

dinsdag 17 maart 2026

Jordex x Delft Solar Team

Jordex is een partnership aangegaan met het Delft Solar Team en daar zijn we best trots op. Wij gaan het team ondersteunen als dé logistieke partner.

Wij gebruiken cookies. Learn more